News

Kozhikode city sub Dist.youth festival 2014-15

LP Arabic

1. Kaiyyezhuthu - Aleena N III c 4th A grade

2. Pada Nirmanam - Abin Pervin I A - A grade

3. Quran Parayanam - Muhammed Shamnad c - III - C A Grade

4. Arabi Ganam - Fathima Saikha K P - -IV A - C grade

Arabi - sangha ganam

1. Fathima Saikha K P - IV a

2. Aysha Afna T P - IV c

3. Sadhiya Kadeeja P K - IV B

4. Aliya - IV B

5. Neja Jabina K P - IV A - A grade

LP General

1. Speech (Mal)

Sneha S - IV B - A grade

2. Recitation (Mal)

Aleena Girish K - IV C - A grade

3. Pencil Drawing

Kasinadhan M K - III C - B grade

4. Drawing (watercolour)

Narmada K - III C - B grade

5. Light music

Devangana S S - IV C - A grade

6. Folk Dance

Nanda E K - III c - 1st A grade

7. Story Telling

Arya Shamughadas - II - A Grade

8. Kadam katha

Anjana K - II c - A Grade

9. Patriotic song - III rd A Grade

1. Sneha S - IV B

2. Theertha K - IV

3. Punny K H - IV

4. Remya Krishnan T - IV A

5. Muhammed Shadil A - IV A

6. Rithuvarna P - III C

7. Panchami S  Ram - III C

UP General

1. Recitation Urudu

Aysha Zeharin P P - 1st A grade

2. Light music

Swathi Haridas - VII E - 1st A grade

3. Pencil Drawing

Sreya K - VII C - 1st A grade

4. Kadha Prasangam

1. Anamika M - VI E 1 st A grade

2. Aysha Zeharin P P - VI E

3. Haridya P - VI D

4. Isha Nandana C S - VI C

5. Anagha K - VI E

Sastriya sangeetham

Swathi Haridas - VII E - II a grade

6. Bharathanatyam

Atheena M - VII E - II a grade

7. Group song II A grade

1. Swathi Haridas - VII E

2. Uthara  M P - VII D

3. Sreelakshmi M - VII E

4. Nandana K E - VII D

5. Archana Prakash T - VII D

6. Diya Maria Shaji - VII E

7. Ameesha O - VII D

Folk dance

Ashana S -  VII A - III A grade

Water colouring

Gopika Suresh N N - III A grade

Group Dance - III A grade

1. Abhirami A - V E

2. Arya Nanda M - VII E

3. Vismaya Vinod P K - VII D

4. Amnika V S - VII C

5. Vismaya V - VII E

6. Sandra Santhosh P - V C

7. Shine Krishna - V E

Mohiniyattam - IV A grade

Sandra Santhosh P - V C

Kuchuppudi

Sandra Santhosh P - V C - IV A grade

Recitation (Mal)

Riya Kunnath - VII C - A grade

Mappilappattu

Swathi Haridas - VII E - A grade

Kadharachana (Mal)

Theja K - VII C - C grade

U P Sanskrit

Upanyasa Rachana

Athira I P - VII - 1st A grade

Kavitha Rachana

Nanma K - VII - II A grade

Prasnothari

Muralika M - VII - A grade

Katha Rachana

Nanma K - VII - III A grade

Samasyapuranam

Akhila A V - VII - IV A grade

Recitation

Sanjana V Nair - VI A grade

Ganalapanam & Samasyapuranam

Akhila A V - VII - A Grade

Katha kadanam

Archa Manoj P K - VI - A grade

Vanthemadharam

1. Akhila A V - VII

2. Sanjana V Nair - VI

3. Angel Leena Vincent - VI

4. Ayana P - VI

5. Anaswara A K - VII

6. Resmi K T - VII

7. Nandhana K B - VII

Group song (Sanskrit) - B grade

1. Akhila A V - VII

2. Sanjana U Nair - VI

3. Angel Leena Vincent - VI

4. Ayana P - VI

5. Amrutha Sunil - VI

6. Ardhra T - V

7. Anaswar A K - VII

Akshara slokam

Sanjana U Nair - VI - A grade

Gadhya parayanam

Namitha E V - VII - A grade

HS General

1. Kartoon

Parvathi K - IX D - 1 A grade

2. Katha Prasangam - 1 A grade

1. Shinet Johney - IX B

2. Swetha Sajeev - IX D

3. Shine Rose - IX C

Harmoniyam

Thanmayee Gore IX D

Violine

Swathi N - X A

Group song - Urudu - 1st A grade

1. Archana K V - X D

2. Anusree Ajith - X D

3. Aswathi P - X D

4. Asmin Johns K - X D

5. Vishumaya V - X E

6. Bhavana P M - X E

7. Maria Donata - IX D

Kathakali Sangeetham - II A grade

Sreelakshmi M P - IX E

Speech - Engllish

Lakshmipriya N Rao - IX E - II A grade

Recitation - Kannada

Thanmayee Gore - IX D - II nd A grade

Mimicri

Swetha K V - IX D

Ottamthullal

Abhirami C K - I X E - B grade

Gazal - Urudu - II A grade

Swetha Sajeev - IX D

Sastreeya Sangeetham

Lakshmi  M - VII E - III A Grade

Mappilappattu

Anamika S - VIII E - III A Grade

Recitation - Hindi

Anukrishna P - X C - III A Grade

Patriotic song - III A grade

1. Anamika S - VIII D

2. Nandana Raj - VIII D

3. Lakshmi M - VIII E

4. Maria Donata _ IX D

5. Jyothika K - IX D

6. Archana K V - X D

7. Anusree Ajith - X D

Oppana - IV A grade

1. Fathima Zenha P P - IX D

2. Aleefa Saleem K P - IX D

3. Megha V - IX D

4. Anagha V - IX D

5. Anagha K - IX D

6. Kavya U K - IX E

7. Fathima Saikha - IX A

8. Dhanya - IX B

9. Nadha Fathima - IX E

10. Aparna P - X A

Recitation - (Mal)

Maria Donata - A grade

Light Music

Maria Donata - A grade

Violine

Swathi N - A grade

Folk Dance

Nandana Pramod - XD - A grade

Aparna K - IX A - A grade

Bharatanatyam

Anagha T - IX E - A grade

Kuchuppudi

Abhaya T P - X B - A grade

Mohiniyattam

Arya Sudhakaran - X D

Nadanpattu - A grade

1. Anamika S - VIII D

2. Nandana Raj - VIII D

3.Dhanisha K V - X D

4. Lakshmi M - VIII E

5. Aiswarya Gireesh - VIII A

6. Jithina P - VIII A

7. Gayathri T P - VIII B

Water colouring

Aparna P - VIII E - C grade

HS Sanskrit

Recitation

Durga P - IX E -  Agrade

Chambu Prabhashanam

Soubhagya Mohan - IX B - 1st A grade

Ashtapathi

Lakshmipriya N Rao - IX E - 1st A grade

Vanthematharam - 1st A grade

1. Jyothi Raj A U - X D

2. Durga P - IX E

3. Lakshmipriya N Rao - IX E

4. Swathi Krishna - X

5. Priyanka P K - X

6. Varsha K - X

7. Abhirami C K - IX E

Katha Rachana

Ayana U - X - 1st A grade

Aksharaslokam

Durga P IX E - A grade

Ganalapanam

Swathi Krishna - X A - Grade

Kavitha Rachana

Soubhagya Mohan -  IX - A grade

Samasyapuranam

Nihala P - IX -A grade

Upanyasarachana

Jyothi Raj A U - X D - A grade

 

 


Posted on 2014-12-09

 

Events

Moon Landing Day

Moon Landing Day Celebrations. There will be different competitions for all students categories.A video show of TOV will be done for UP Students.
Posted on 2012-07-12 03:55 PM

 

BASHEER DAY

INAUGURATION OF LITERARY CLUBS.
Posted on 2012-07-03 01:59 PM